Jak to začalo

Míříme na sever. Naším cílem je dojet za polární kruh. Do země půlnočního slunce. Vyrážíme bez velkých příprav, cesta do Norska je spontánní a nespoutaná. Mařence, nejmladší z nás, jsou čtyři. Píše se rok 2014. Tak začíná příběh Našeho evropského deníku. Únik z každodenní reality, cesta za svobodou a dobrodružstvím.

O rok později následuje výprava do Rumunska. Přikupujeme bytelnou nafukovací kánoi, zdokonalujeme interiér vozu. Postupně dobýváme i Velkou Británii, Albánii, Portugalsko, Pobaltí, Slovensko... Z prvotních chaotických poznámek z cest začíná vznikat systematicky vedený záznam, podrobná fotodokumentace a moje žena Klára vše doprovází kresbami a kreslenými mapami.

Výpravy po Evropě přináší naší rodině radost, adrenalin i zeměpis v praxi. Pro každou cestu si stanovujeme dílčí cíle – pokořit polární kruh, dobýt deltu Dunaje, přeplout Lochneské jezero, vstoupit na nejzápadnější výběžek pevninské Evropy. Cíle ale nejsou tím nejpodstatnějším. Tím je vždy už samotná cesta, nečekaná setkání s lidmi, krajinou i zvířaty. Nehledáme hlavní turistické atrakce, pokoušíme se proniknout hlouběji, zachytit tvář a nahlédnout ducha kraje, do kterého míříme.

Objevujeme svět expedičním způsobem a očima našich dětí, které s radostí prozkoumávají každé další místo, na němž budeme nocovat. Starý svět, rodnou Evropu, od západu na východ, od severu na jih. Nespíme v hotelech ani kempech, hledáme a nalézáme krajinu otevřenou poutníkům a chováme se k ní s pokorou, aby ti, co přijdou po nás, nenalezli naše stopy. A všechny země i jejich obyvatelé jsou k nám velkorysí a přátelští.

A protože chceme být objeviteli, kteří inspirují další, rádi bychom se o své zážitky podělili podobě Našeho evropského deníku. Jestli se chcete vydat v našich stopách, jste vítáni. Dobrodružství nečeká!

A co dál?

Zapadlé kouty starého světa nás, doufám, nepřestanou lákat ani do budoucích let, a proto se můžete těšit, že každý další rok přineseme nová svědectví o našich dobrodružstvích. Po vydání prvního dílu Našeho evropského deníku snad bude následovat další... A s blížícím se koncem každého roku připravíme kalendář. Když ze mezi vámi najde pár kupců, budeme mít dobrý pocit, že náš Evropský deník má smysl psát a dělit se s vámi o naše zážitky.

Děkujeme.
Honovi

Novinky emailem

Jen párkrát do roka..